Gnee Steel har specialiseret sig i produktion af Hastelloy C276, Nickel 201, Nickel 202, Hastelloy C-22, Hastelloy B, Hastelloy C-4, Inconel 600, Inconel 625, Inconel 718, Inconel X-750, Incoloy 800, IncHolo 800, IncHolo 800, IncHolo 800, Inc. legeringer 400, Monel K500 og andre højtemperaturlegeringer. Vi er professionelt engageret i produktion og salg af legeringer. Gnee Steel-produkter er meget udbredt inden for rumfart, kemi, elproduktion, bilindustri, nuklear og andre industrier, og vi kan levere tilpassede legeringsløsninger efter kundernes behov.
Sammenligning af Alloy 625 og Hastelloy C276.

Hvad er Inconel 625 legering?
Nikkel-chromlegering INCONEL 625 (UNS N06625 / W.Nr. 2.4856) er meget udbredt på grund af sin høje styrke, fremragende bearbejdelighed (inklusive svejsbarhed) og enestående korrosionsbestandighed. Driftstemperaturområdet strækker sig fra kryogene temperaturer til 1800 grader F (982 grader).
Hvad er Hastelloy C-276?
HASTELLOY C-276 (UNS N10276) var den første bearbejdede nikkel-chrom-molybdænlegering til at overvinde svejseproblemer ved at reducere indholdet af kulstof og silicium. Som følge heraf er det blevet meget brugt i den kemiske og beslægtede industri, med en 50-årig historie med succesfuld brug og enestående ydeevne i en række barske kemiske miljøer.

Kemisk sammensætning: Inconel 625 legering vs. Hastelloy C-276 legering
| Element | Inconel 625, % | Hastelloy C-276, % |
|---|---|---|
| Nikkel (Ni) | min.. 58.0 | Warp |
| Chrom (Cr) | 20.0 – 23.0 | 14.5 – 16.5 |
| Jern (Fe) | maks.. 5.0 | 4,0 – 7,0 |
| Molybdæn (Mo) | 8,0 – 10,0 | 15.0 – 17.0 |
| Niobium (Nb) + Tantal (Ta) | 3.15 – 4.15 | - |
| Kulstof (C) | maks.. 0.10 | maks.. 0.01 |
| Mangan (Mn) | maks.. 0.50 | maks.. 1.0 |
| Silicium (Si) | maks.. 0.50 | maks.. 0.08 |
| Fosfor (P) | maks.. 0.015 | maks.. 0.04 |
| Svovl (S) | maks.. 0.015 | maks.. 0.03 |
| Aluminium (Al) | maks.. 0.40 | - |
| Titanium (Ti) | maks.. 0.40 | - |
| Kobolt (Co) | maks.. 1.0 | maks.. 2.5 |
| Wolfram (W) | - | 3,0 – 4,5 |
| Vanadium (V) | - | maks.. 0.35 |
Mekaniske egenskaber: Alloy 625 vs Hastelloy C276
| Fysiske-mekaniske egenskaber (rumtemperatur) | Legering 625 Minimumværdier pr. ASTM B443 | Hastelloy Alloy C276 ASTM B575 Minimumsværdier |
|---|---|---|
| Trækstyrke | Større end eller lig med 827 MPa (120 ksi) | Større end eller lig med 690 MPa (100 ksi) |
| Flydespænding ved permanent deformation 0,2 % | Større end eller lig med 414 MPa (60 ksi) | Større end eller lig med 283 MPa (41 ksi) |
| Forlængelse | Større end eller lig med 30 % | Større end eller lig med 40 % |
| Tæthed | 8,44 g/cm³ | 8,89 g/cm³ |
Internationale betegnelser: Alloy 625 vs. Hastelloy C276
| Klassificering / Produkter | Legering 625 (Inconel 625) | Hastelloy C276 |
|---|---|---|
| UNS-mærkning | N06625 | N10276 |
| EN standard / Werkstoff nummer | 2,4856 (NiCr22Mo9Nb) | 2.4819 (NiMo16Cr15W) |
| Kinesisk GB-standard | NS3306 | NS3304 |
| Ark, tynde plader, tape | ASTM B443 | ASTM B575 |
| Rør (sømløse og svejsede) | ASTM B444 (sømløs og svejset), B474 (EFW modstandssvejsning) | ASTM B622 (sømløs), B619 (svejset) |
| Stænger, smedegods | ASTM B446/B564 | ASTM B574/B564 |
| Drift i svovlbrintemiljøer (olie- og gasindustrien) | Overholder NACE MR0175 / ISO 15156-3 | Overholder NACE MR0175 / ISO 15156-3 |
Alloy 625 vs Hastelloy C276: Nøgleforskelle.
Korrosionsbestandighed
| Miljø / Driftsforhold | Legering 625 | Hastelloy C276 |
|---|---|---|
| Havvand/havmiljø | Fremragende holdbarhed; fravær af grubetæring og sprækkekorrosion, bekræftet af producenten Special Metals, omfattende erfaring inden for marinedrift | God holdbarhed, men ikke et primært valg til havvand |
| Saltsyre (fortyndet - middel koncentration) | Tilfredsstillende holdbarhed; falder med stigende koncentration og temperatur | Fremragende modstand over en bred vifte af HCl-koncentrationer - legeringens hovedanvendelse |
| Svovlsyre (gennemsnitlige koncentrationer) | Stabil i fortyndet syre; begrænset brug i varm koncentreret | Meget god modstand i reducerende miljøer; begrænset ved arbejde med varm koncentreret syre |
| Grube- og sprækkekorrosion forårsaget af klorider | God holdbarhed på grund af niobium og molybdæn; Mo-indhold er lavere end C276 | Bedst blandt masseproducerede korrosionsbestandige legeringer (15–17 % Mo + 3–4,5 % W) |
| Våd klor / hypochloritter / chlordioxid ClO₂ | Begrænset holdbarhed; foreløbig test påkrævet | Praktisk, underlagt koncentrations- og temperaturgrænser (industrivalideret) |
| Varm koncentreret salpetersyre (stærkt oxidationsmiddel) | Begrænset holdbarhed | Anbefales ikke på grund af -lavt chromindhold; legering type C-22 foretrækkes eller laboratorietestet |
| Høj temperatur oxidation i luft | Fremragende holdbarhed op til ~1000 grader | God korttidsholdbarhed op til ~1038 grader; høj temperatur skala modstand er ikke den største fordel |

Temperaturegenskaber
- Alloy 625 Arbejdsområde:kryogene temperaturer - 982 grader (1800 grader F). Over 650 grader falder de tilladte ASME-spændinger kraftigt: op til 650 grader er der høj styrke, over det er der kun oxidationsbeskyttelse.
- Hastelloy C276 Hovedanvendelse:kemiske installationer, konstant temperatur Mindre end eller lig med 500 grader. Kortvarig oxidationsmodstand op til 1038 grader (1900 grader F), men højtemperaturstyrken er lav; ikke egnet til beregning af belastede varme noder.
Svejsning og forarbejdning af produkter
Svejsetilsætningsstoffer
Svejselegering 625 - tråd ERNiCrMo-3; svejsning Hastelloy C276 - ERNiCrMo-4. Ved svejsning af en legering 625, der ikke ligner C276, kræves WPS Welding Technology-kvalifikation. Hvis korrosionsbestandigheden bestemmes af C276-siden, foretrækkes ERNiCrMo-4-additivet.
Svejseteknologi
Begge legeringer kræver omhyggelig kantrensning, lav varmetilførsel og interpass temperaturkontrol. For C276 er kravene strengere: høj legering akkumulerer varme, og en streng siliciumgrænse forhindrer sjusket svejsning.
Eftersvejsning varmebehandling PWHT
Standard varmebehandling efter svejsning er ikke påkrævet for nogen af legeringerne. Ultra Low Carbon C276 har en varmepåvirket zone, der forbliver korrosionsbestandig umiddelbart efter svejsning.
Bearbejdning og formning
Med hensyn til formning og drejning ligner begge legeringer andre nikkel-chrom-molybdænlegeringer: der observeres en hærdning, der er brug for skarpe værktøjer med en positiv skærevinkel. Den højere styrke af Alloy 625 gør koldformning vanskeligere end C276.
Hvordan vælger man mellem Inconel 625 og Hastelloy C276?
| Vigtige driftsbetingelser | Typiske produkter og udstyr | Anbefalet legering |
|---|---|---|
| Høj styrke + havvand + moderate temperaturer | Marine stigrør, pumpeaksler, fastgørelseselementer, rumfartskanaler | Legering 625 |
| Varme oxiderende gasmiljøer, produktion af pladedele | Forbrændingskammerdele, ovnelementer | Legering 625 |
| Reducerende syrer (salt, svovlsyre), chlorider, vådt klor | Kemiske reaktorer, scrubbere, interne varmevekslere | Hastelloy C276 |
| Blandede redoxprocesstrømme, bredt pH-område | Kemisk produktion rørledninger, udstyr foringer | Test af begge legeringer er påkrævet; C276 er oftere valgt |
| Stærkeste oxidationsmidler (varm koncentreret salpetersyre) | Udstyr til arbejde med salpetersyre | Begge legeringer er ikke egnede; overveje C-22 legeringer eller specielle kvaliteter |
| Olie og gas Hydrogensulfidmiljø (H₂S), NACE-overholdelse | Underjordisk og overflade olie- og gasudstyr | Begge legeringer overholder ISO 15156-3; valg afhænger af miljøet |

Gnee Steel er en professionel producent af forskellige nikkellegeringer, herunder Nickel 201, Nickel 202, Hastelloy C-276, Hastelloy C-22, Hastelloy B, Hastelloy C-4, Inconel Alloy 600, Inconel 625, Inconel 718, Inconel X-750, Incolo 800, Incolo 800, Incolo 800, Inc. Incoloy 825, Monel Alloy 400, Monel K500 og højtemperaturlegeringer. Vi er specialister i produktion og salg af legeringer. Gnee Steel-produkter er meget udbredt i rumfarts-, kemi-, energi-, bil- og atomindustrien, og vi kan levere tilpassede legeringsløsninger efter kundernes behov. For information om legeringspriser eller for at bestille tilpassede legeringsløsninger, kontakt os venligst påru@gneesteelgroup.comat modtage et kommercielt tilbud.
Ofte stillede spørgsmål:
Spørgsmål 1: Hvilken legering er stærkest: 625 eller C276?
Minimumværdier i henhold til ASTM B443 for 625: trækstyrke 827 MPa, flydespænding 414 MPa, forlængelse 30%. For C276 ifølge ASTM B575: trækstyrke 690 MPa, flydespænding 283 MPa, forlængelse 40%. Legering 625 bevarer også højere styrke ved høje temperaturer.
Spørgsmål 2: Hvilken legering har den bedste korrosionsbestandighed?
Afhænger af arbejdsmiljøet. C276 er overlegen i reducerende syrer (HCl, H2SO4) og i chloridgruber og sprækkekorrosion på grund af dets indhold på 15-17% molybdæn og 3-4,5% wolfram. . 625 foretrækkes til havvand, blandede redoxstrømme og varme oxiderende atmosfærer. Begge legeringer har begrænset modstand i miljøer med stærke oxidationsmidler (varm koncentreret salpetersyre).
Spørgsmål 3: Er Hastelloy C276 velegnet til våd klorapplikationer?
Kun underlagt temperatur- og koncentrationsbegrænsninger. Industridata bekræfter C276's praktiske modstandsdygtighed over for vådt klor, hypochloritter og klordioxid. Det lave chromindhold gør legeringen uegnet til stærkt oxiderende miljøer (for eksempel varm koncentreret salpetersyre). Et tjek er påkrævet baseret på dine parametre: koncentration, temperatur, urenheder i mediet.
Spørgsmål 4. Hvilke analoger af legeringerne 625 og C276 findes?
Legering 625: UNS-mærkning N06625 / Werkstoffnummer 2.4856 / Kinesisk standard GB NS3306; plader ifølge ASTM B443, rør ifølge ASTM B444. Legering C276: UNS-mærkning N10276 / Werkstoffnummer 2.4819 / Kinesisk standard GB NS3304; plader iht. ASTM B575, sømløse rør iht. ASTM B622. Begge materialer er opført i NACE MR0175 / ISO 15156-3 til brug i sure miljøer.
Spørgsmål 5. Kan 625 og C276 svejses, hvilke tilsætningsstoffer skal jeg bruge?
Ja, begge legeringer er svejsbare. Svejsesamlinger 625 – ERNiCrMo-3 tråd; svejsning C276 – ERNiCrMo-4. Ved svejsning af uens samlinger kræves certificering af WPS-svejseprocedurebladet; hvis korrosionsbestandighed er en afgørende faktor, bruges tilsætningsstoffet ERNiCrMo-4 normalt. Kræver lav varmetilførsel og grundig kantrensning; PWHT varmebehandling efter svejsning er ikke nødvendig under standardforhold.

